Inwazyjna Chmura Hybrydowa Publiczna, prywatna a może lokalna?
Menu główne

Inwazyjna Chmura Hybrydowa. Publiczna, prywatna …a może lokalna?

07 lutego 2019, Autor: Konrad Kobylecki

Migracja istniejących aplikacji do chmury nie zawsze jest prosta – szczególnie w firmach o skomplikowanej architekturze IT. Z drugiej strony, w miarę jak dostawcy ułatwiają jej wykorzystanie, rośnie efekt skali i spada jej koszt. Dyrektorom IT coraz trudniej będzie uzasadnić dalsze wykorzystanie środowiska opartego wyłącznie na własnej infrastrukturze.

 
 
   

Tradycyjne podnoszone kwestie bezpieczeństwa, poufności danych, barier technologicznych i operacyjnych coraz łatwiej rozwiązać poprzez łączenie różnych sposobów wykorzystania infrastruktury. Rosnące możliwości integracji pozwalają na jednoczesne wykorzystanie rożnych rozwiązań - począwszy od własnego centrum przetwarzania danych, poprzez hosting, wynajem serwerów fizycznych i wirtualnych, a kończąc na chmurze prywatnej, publicznej i outsourcingu.

 

Mieszanka chmury i innych rozwiązań infrastrukturalnych może być dopasowywana do różnych zastosowań w bardziej skomplikowanych środowiskach IT. 

Bardziej złożone środowiska IT wymagają często hybrydy różnych technologii, dostosowanych do różnych wymagań. Ta sama firma może być skłonna wykorzystać chmurę publiczną do zarządzania ekipą sprzedawców w terenie i jednocześnie wykorzystywać swój stary system ERP na dedykowanych serwerach ze względu na regulacje o powierzeniu danych narzucone przez KNF.

 

Chmura hybrydowa otwiera nowy potencjał rynkowy dla dostawców transmisji danych.

 

Nic dziwnego, że według badania  IDC sprzed roku (IDC Infobrief – October 2017 – gdzie zbadano 900 globalnych instytucji), aż 72,3% użytkowników chmury opiera się na mieszanych środowiskach z jakimś udziałem własnej infrastruktury IT. Okazuje się, że taka sytuacja poważnie wzmacnia pozycję rynkową dostawców transmisji danych. Tylko 24% użytkowników chmury hybrydowej uważa, że ich sieć LAN/WAN pozwala na efektywne wykorzystanie aplikacji w takim środowisku, a 79% chciałoby to usprawnić.

 

W niektórych zastosowaniach ma znaczenie w jakim kraju przechowywane są dane.

Pod naciskiem wymagań niemieckiego rynku i wymagań prawa unijnego, IBM wprowadził ofertę „EU Cloud”, która gwarantuje, że dane nie opuszczą serwerów w Niemczech – chyba, że klient wyrazi na to zgodę. Microsoft buduje dwa centra danych na terenie Niemiec za kwotę co najmniej 100mln EUR. Okazało się, że największy problem na jaki trafił to zapewnienie bezpieczeństwa. Ponieważ jednocześnie Microsoft prowadził skuteczną kampanię promocyjną „German cloud”, to jego opóźniający się projekt wzmocnił pozycję innych dostawców w Niemczech.

 

W Polsce mamy wymagania RODO, KNF i inne, które nakładają wymagania na lokalizację przechowywania danych. Jednocześnie Netia potrafi zagwarantować lokalizację danych w Polsce oraz jest sprawdzonym dostawcą transmisji danych i chmury hybrydowej. Czy gdyby IDC przeprowadziło badania tylko u nas w kraju, to problemy zgłaszane przez użytkowników chmury nie byłyby mniejsze?

 

Może Cię również zainteresować...

Wybierz swój język ×