Sandbox w IT – dlaczego warto z niego korzystać? | Biznes Netia
Menu główne

Sandbox w IT – dlaczego warto korzystać z tego rozwiązania?

28 lutego 2024, Autor: Tomasz Łużak, Product Manager, Cybersecurity - Netia S.A.

Sandbox to prosty i efektywny sposób na zapewnienie bezpiecznego, izolowanego środowiska zwiększającego bezpieczeństwo pracy. Może być wykorzystywany przez wszystkich – nie tylko wykwalifikowanych specjalistów IT. W jaki sposób sandboxy mogą zwiększyć bezpieczeństwo firmy?

 
 
 
   

Sandbox – co to jest? Co ma „piaskownica” do IT?

 

Sandbox to specjalnie wyizolowane środowisko IT o szerokim zastosowaniu w zakresie testowania oprogramowania i poprawy bezpieczeństwa, korzystające z przydzielonych zasobów hosta. Sandboxing umożliwia otwieranie podejrzanych plików wykonywalnych, sprawdzanie linków pochodzących z niezaufanego źródła czy weryfikację bezpieczeństwa witryn za pomocą wyszukiwarek internetowych. Uruchamiane w „piaskownicy” oprogramowanie ma bardzo ograniczony dostęp do systemu operacyjnego, sieci oraz urządzeń znajdujących się w jej obszarze. Popularnym sposobem tworzenia sandboxa jest wirtualizacja.

 

Podstawową cechą sandboxa jest naśladowanie „standardowego” środowiska. Testowane w nim potencjalnie złośliwe oprogramowanie nie jest więc w stanie wykryć, że zostało uruchomione w specjalnie przygotowanym środowisku.

 

Sandboxing to także podstawa pracy programistów, którzy mogą w ten sposób testować nowe oprogramowanie bez wpływu na pozostałe komponenty systemu. W ramach sandboxingu możemy uruchomić kilka różnych systemów operacyjnych na jednym serwerze, symulujących różne środowiska.

 

Warto dodać, że do przetestowania możliwości sandboxingu nie są potrzebne duże inwestycje. Wiele tego rodzaju rozwiązań dostępnych jest za darmo – nierzadko jako aplikacje przeglądarkowe. Przykładem jest Virustotal.com – działający online sandbox, który pozwoli przeanalizować podejrzane pliki, domeny czy adresy, a co za tym idzie, uniknąć złośliwego oprogramowania oraz wirusów.

 

Oczywiście tego rodzaju darmowe narzędzia mają swoje ograniczenia, które mogą kolidować z regułami bezpieczeństwa w firmie:

 
  • Część z nich wykorzystuje analizowane pliki do rozwoju własnej platformy.

  • Nie mamy pewności jak, gdzie i czy w ogóle przechowywane są pliki oraz na jakich zasadach się nimi administruje.

  • Dane, które udostępniamy w ramach darmowej wersji, mogą być dostępne dla innych użytkowników płatnej wersji oprogramowania (pochodzących także spoza Unii Europejskiej).

  • Darmowe wersje są też często bardzo ograniczone pod względem liczby analizowanych składników w określonym czasie. Dają jednak dobre rozeznanie w temacie i pozwalają przetestować działanie piaskownicy na własnym przykładzie.
 

Rodzaje sandboxingu i jak można z nich korzystać?

 

Sandbox jest koncepcją, którą można realizować na kilka różnych sposobów. Najpopularniejsze rozwiązania to:

 
  • Sandbox w drodze wirtualizacji. To rozwiązanie dające w pełni wyizolowane środowisko testowe o najwyższym poziomie bezpieczeństwa, dzięki stworzeniu całkowicie nowej maszyny wirtualnej (VM) w ramach jednego fizycznego serwera, która idealnie naśladuje serwer fizyczny. Rozwiązanie ma jednak wadę w postaci bardzo wysokiego wykorzystania zasobów (szczególnie w przypadku wykorzystania hypervisora typu 2).

  • Konteneryzacja jako prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany sposób tworzenia sandboxa. Popularny szczególnie wśród testerów i programistów. Pozwala zaoszczędzić zasoby serwera, szybko tworzyć nowe lub usuwać kolejne sandboxy, zgodnie z zapotrzebowaniem – najczęściej za pomocą powszechnie wykorzystywanego Dockera. Kontenery z definicji bazują jednak na systemie operacyjnym hosta (w przeciwieństwie do VM, które mają własny system i przydzielone w drodze wirtualizacji zasoby – np. moc obliczeniową, stacje dysków, pamięć operacyjną i masową). Konieczne jest więc zwrócenie szczególnej uwagi na poprawną konfigurację takiego środowiska.

  • Sandboxy systemowe. Są mniej popularne i wykorzystywane zazwyczaj w użytku prywatnym oraz do mniej wymagających zadań. Są implementowane jako narzędzie w systemie operacyjnym. Na rynku mamy do czynienia np. z rozwiązaniami od Microsoft w systemach Windows (Windows Sandbox) oraz od Apple w macOS (Apple Sandbox).
 

Sandbox może być tworzony zarówno w środowiskach lokalnych, jak i chmurowych (tzw. cloud sandboxing). Z uwagi na popularyzację chmury to drugie rozwiązanie jest wykorzystywane coraz częściej. Ten sposób pozwala uzyskać bezpieczną „piaskownicę”, zarówno w drodze wirtualizacji, jak i konteneryzacji.

 

Sandbox może być jednym z wielu modułów działających w ramach kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa, takich jak programy antywirusowe, firewalle nowej generacji, UTMy czy rozwiązania SEG (Secure Email Gateway) do ochrony poczty elektronicznej. W tym przypadku sandboxing jest procesem zautomatyzowanym. To systemy bezpieczeństwa decydują o ewentualnym zweryfikowaniu aplikacji, linku czy pakietu danych w sandboxie. Jako że dzieje się to w czasie rzeczywistym, użytkownik sieci nawet nie zauważa całego procesu, gdyż nie wpływa on na pracę.

 

Zalety sandboxa w IT – dlaczego warto korzystać z niego w firmie?

 

Sandbox to najprostsza metoda weryfikacji plików, odnośników i danych nieznanego pochodzenia. Dzięki izolacji procesów od systemu operacyjnego i innych zasobów, w przypadku infekcji zagrożenie zostaje unieszkodliwione w „piaskownicy” i nie może atakować kolejnych obszarów sieci.

 

Uruchomione w izolowanym środowisku aplikacje nie mają dostępu do prywatnych i wrażliwych danych, co uniemożliwia powstawanie wycieków.

 

Wykorzystanie sandboxingu znacznie zmniejsza też ryzyko incydentów bezpieczeństwa i to niewielkim kosztem. Zarządzanie sandboxami jest proste, a konfiguracja szybka. Istnieją ponadto sposoby tworzenia bardzo wydajnych i nieobciążających serwera sandboxów – na przykład za pomocą konteneryzacji.

 

Do największych zalet sandboxingu należy jednak ich dostępność dla każdego pracownika. Pracownicy biurowi i administracyjni korzystają nieświadomie z sandboxów będących częścią rozwiązań bezpieczeństwa ogólnego zastosowania – również w modelu SaaS.

 

Przykładem stosowania sandboxingu może być Netia Ochrona Poczty Elektronicznej – to kompleksowa usługa zawierająca ochronę antywirusową, antyspamową i antymalware, która ma możliwość wykrywania kampanii phishingowych i sprawdzania podejrzanych załączników właśnie we wbudowanym sandboxie.

 

W chmurowe sandboxy wyposażyliśmy również nasze inne usługi: Netia Managed UTM czy Netia Cloud Firewall.

Formularz kontaktowy

Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz przedstawiciel handlowy
wkrótce skontaktuje się z Tobą

Inne formy kontaktu

  • alt1

    Infolinia dla nowych klientów(Codziennie 8:00 - 18:00) +48 22 35 81 550

  • alt2

    Obsługa klienta i wsparcie techniczne(Dostępne 24/7) 801 801 999
    biznes@netia.pl

  • alt3

    Adres korespondencyjny Netia S.A.
    skr. pocztowa nr 597
    40-950 Katowice S105

Polecane treści:

Wybierz swój język ×